Prawidłowe trzymanie kuli
W kuli bowlingowej znajdują się 3 otwory, w których wsunięcie trzech palców (kciuka, środkowego, serdecznego) gwarantuje stabilne trzymanie. Pozostałe palce pozostają wyprostowane. Taki chwyt jest podstawowym i typowym dla bowlingu sposobem trzymania kuli. Dobre dopasowanie otworów do palców i kciuka zapewnia możliwość oddania skutecznego rzutu. Kciuk powinien móc swobodnie wysuwać się z otworu kuli, jednocześnie nie pozostawiając zbędnego „luzu”. Stosując się do zaleceń nie ma obawy, że palce zablokują się w otworach.
Punktacja
Gra składa się z 10 rund (frames). Na początku każdej z nich gracz próbuje strącić wszystkie kręgle (dziesięć). Jeśli to się uda, wtedy uzyskuje tzw. „STRIKE” – runda jest zakończona, kolejka przechodzi na następnego gracza. Jeżeli po pierwszym rzucie pozostały jeszcze kręgle, gracz oddaje drugi rzut. Strącenie wszystkich kręgli po oddaniu drugiego rzutu to tzw. „SPARE”. Gdy po drugim rzucie nadal zostaną nie strącone kręgle, wtedy wynik to tzw.”OPEN FRAME” – ilość zdobytych punktów jest równa ilości strąconych kręgli.
Premie punktowe
Maksymalna liczba punktów możliwych do zdobycia w jednej grze to 300, ponieważ w przypadku:
STRIKE – gracz otrzymuje 10 punktów plus liczba punktów równa liczbie kręgli strąconych w dwóch następnych rzutach. Oznaczony symbolem – „X”
SPARE – gracz otrzymuje 10 punktów plus liczba punktów równa liczbie kręgli strąconych w następnym rzucie. Oznaczony symbolem „/”
Ilość zawodników na torze
W naszej kręgielni jest możliwość przypisania 8 graczy do jednego toru bowlingowego. Zasada ta dotyczy wszystkich klientów korzystających z usług kręgielni, za wyjątkiem grup zorganizowanych czy indywidualnych ustaleń.
Kroki
Jeżeli pierwszy raz masz do czynienia z bowlingiem, spróbuj rozbiegu, który składa się z 4 kroków. Każdy krok stawiaj prosto, zdecydowanie do przodu, za wyjątkiem ostatniego. Pierwszy krok powinien być najkrótszy, ostatni zaś, najdłuższy. Jest to decydujący o rzucie krok, ponieważ obejmuje poślizg. W trakcie wykonywania tego kroku, noga schodzi w dół, dotykając podłogi, razem z wyrzutem kuli. Ciężar przechodzi wtedy na stopę, powodując hamowanie. Kolejność kroków dla praworęcznych zawodników to: prawa, lewa, prawa, lewa. Natomiast dla leworęcznych graczy w sposób przeciwny: lewa, prawa, lewa, prawa.
Savoir vivre
Zmiana obuwia bowlingowego jest zalecana dla wszystkich graczy. Specjalnie zaprojektowane i wykonane buty sprawiają, że gra w kręgle jest bezpieczna (solidne wykonanie z mocnego materiału zapewnia ochronę w przypadku upuszczenia kuli na stopę gracza). Poza tym czy to właśnie nie obuwie bowlingowe sprawia, że gra w kręgle ma niepowtarzalny klimat 😉 ?
Jedna gra składa się z 10 rund, w której każdy z graczy wykonuje dwa rzuty (jeśli w pierwszym nie strącił 10 kręgli) lub jeden rzut jeśli udało się uzyskać strike (wszystkie kręgle zbite). Po każdej rundzie na ekranie podświetlane jest imię gracza, który odda następne rzuty.
Gra kończy się, kiedy wszyscy gracze rozegrają 10 rund. Liczba gier do rozegrania uzależniona jest od tempa gry oraz zarezerwowanego czasu.
Oczywiście, że tak! W kręgielni posiadamy ułatwienia dla dzieci, które pozwolą nawet najmniejszym graczom cieszyć się z rozgrywki:
-bandy – ograniczniki, które nie pozwalają kuli wypaść z toru do rynny
-lekkie kule – kule przystosowane do możliwości siłowych dziecka
-zjeżdżalnie do kul – jeśli dziecko będzie chciało może skorzystać ze specjalnej zjeżdżalni, która znacznie ułatwi rzut i poprawi celność
– możliwość zmiany trybów rozgrywki – budowanie zamków i walka ze smokiem (rozgrywka nigdy się nie znudzi!)
Proponowane udogodnienia oraz specyfika gry sprawia, że bowling jest sportem dla każdego, od 3 do 103 lat 😉
Cena wynajęcia toru na kręgle obejmuje wszystkie elementy niezbędne do rozgrywki tj.: obuwie bowlingowe dla wszystkich graczy, szafkę depozytową, wsparcie personelu w zakresie obsługi toru, korzystanie z kanap oraz stolików znajdujących się przy torze, obsługę kelnerską, intuicyjne panele dotykowe służące do sterowania torem oraz personalizacji rozgrywki.